3. csoport

DUE Médiatábor 2011 - fenntartható fejlődés "kreatív nap" 3. csoport

készítette:

Ambrus Melinda
Berei Dániel
Kósa Réka
Nagy Zsolt
Patai Noémi
Soós Berta
Szabó Anikó
Szojka Adrienn

Címkék

2011.07.13. 16:48 emole

Szépen lassan megtanulunk oroszul sakkozni...

Szénhidrogének, víz, és egy kis ásványi szennyezőanyag. Nem túl ízletes recept, mégis ezért a keverékért gyilkolja egymást szüntelenül az emberiség. A kőolaj a huszadik században vált a legalapvetőbb energiahordozóvá. Ám ahogy a készlet csökken, úgy nő a konfliktusok száma.  Háborúk, válságok, öldöklés... De van-e vészfék ezen a vonaton?

A fekete arany fekete múltja
Eleinte az USA uralta a piacot, majd a Kis-Tigrisek előretörésével kialakult a harc a gazdasági uralomért. Így ismerkedett meg Európa Szaúd-Arábia, Kuvait, vagy éppen az Egyesült Arab Emírségek nevével.

Az első olajválságok az 1950-es évekre tehetők, amikor a buzgón államosító államfők (Mossadegh, Nasser) felbolygatták a rendet Irán és Egyiptom térségében. Ekkor esett le a tantusz mindenkinek, hogy a világ gazdasága mennyire függ az ázsiai helyzettől. 1967-ben 6 napon át fegyveres harc zajlott Irak térségében - az ottani helyzet egyébként most sem mondható békésnek.

A hetvenes években a kétpólusú világ az olajfegyver bevetésébe remegett bele, ennek a Kádár-rendszer is megérezte a hatását.
Rengeteg harc, áldozat, nélkülözés, adó (adósságspirál) köthető az „olaj-jelenséghez”. És mégis mi értelme volt a XX. század háborúinak? Mindenki annyi fekete aranyhoz szeretett volna jutni, amennyit nem szégyell. Sőt, még annál is többhöz. Egy dolgot sikerült elérni: az olaj fogyóban van, tehát napjainkban értékesebb, mint eddig bármikor.


 

Olaj(és)maffia
A múltidézés után kutakodjunk a jelenben. Átfogó gazdasági-politikai elemzés helyett említsünk egy megdöbbentő példát arra, miért félhetünk az olajmaffiától.
 „Hogy menyire hiteles a megtámadott újságírónő nyomozása? Nem tudni. Olyan dolgokról írt melyek nyomozati eredményeit hosszú évekre titkosították…” A stop.hu szerkesztője Kármán Irénről, oknyomozó újságírónőről ír, akit 2007 júniusában brutálisan megvertek és megkötöztek. A „balszerencse-sorozatot” Szemben a maffiával című könyve váltotta ki. Egy évvel a történtek előtt elcsente valaki autójából  az olajmaffiával kapcsolatos nyomozást  tartalmazó táskát.

Vajon véletlen, hogy az akkori Budapesti Rendőrfőkapitányság sajtóügyeletese azt mondta, hogy ezek ártatlan egybeesések sorozata? Bizonyosan nem. Az első bekezdésből már kiderült, hogy mennyire fontos az embereknek az olaj. Meddig ér el a keze az ekkora pénzügyi háttérrel rendelkező bűnözőknek? És kik vannak a póráz végén? Rendőrség? Bíróság? Egy biztos: nem éri meg oknyomozó riporternek lenni akkor, amikor az olajmaffia bármikor szembe jöhet az utcán.


 

Növekvő kucsma és fez
Hallani arról, hogy negyven éven belül elfogy az olaj. És mi történik, ha kiapad a föld kőolajtartaléka, hisz jelentős szerepe van az üzemanyag- és a fűtőanyag-előállításában? A világ erre van berendezkedve.

Az önellátás Európában olyan, mint Hamupipőke számára a királyi bál: álom. A legtöbb nagyhatalom a keletről érkező energiára számít. Éppen ezért várható az, hogy a keleti népek (akik így is egyre nagyobb beleszólással bírnak a nemzetközi politikába) mikor „látják az olaj végét”, elkezdődik a játék. Izraelről nem Amerika, hanem a környező arab országok döntenek majd, Berlin helyett pedig hamarosan Moszkva diktál. Ebből Európa csak rosszul jöhet ki, mi pedig szépen lassan megtanulunk oroszul sakkozni…
 

Berei Dániel, Patai Noémi

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://due2011-3.blog.hu/api/trackback/id/tr483063705

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása